Jak powstają sauny, czyli parę słów o produkcji i budowie sauny

Budowa sauny powinna być działaniem starannie przemyślanym i profesjonalnie wykonanym z wysokiej jakości materiałów, tak aby powstało funkcjonalne pomieszczenie pozwalające cieszyć się z jego dobroczynnego działania przez wiele lat oraz było wygodne w użytkowaniu.

Z jakiego drewna powinna być wykonana Twoja sauna?

Podstawą w budowie sauny jest oczywiście drewno. Najczęściej używa się jodły kaukaskiej lub kanadyjskiej, świerku skandynawskiego i cedru. Ważna jest już początkowa faza obróbki materiału, który musi być nie tylko funkcjonalny, bezpieczny, ale i estetyczny – sauna ma wspomagać odprężenie i relaksację. Drewno musi zawierać jak najmniej sęków oraz żywicy, a jego grubość musi wynosić co najmniej 1,2 cm.

Dlaczego odpowiednia izolacja sauny jest tak ważna?

W saunach zewnętrznych, jeśli nie są budowane z bali, wymagana jest dodatkowa izolacja, którą najlepiej wykonać z wełny mineralnej. Izolacja taka jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala na oszczędzanie energii oraz szybsze nagrzewanie się pomieszczenia. Izolować nie trzeba podłóg, tu należy pamiętać jednak o zastosowaniu odpływu. Co prawda działanie to nie jest niezbędne, jednak w znaczący sposób ułatwia utrzymanie czystości. Podłogi w saunach wykonuje się z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Aby zapewnić bezpieczeństwo i zapobiec poślizgnięciom, stosuje się często dodatkowe kraty drewniane, chronione specjalistycznym impregnatem.

Od izolacji i budowy sauny zależy również rodzaj używanego pieca – w przypadku, gdy jedna lub wszystkie ściany wykonane są z bali, betonu lub szkła, ogrzewanie wymaga użycia pieca o większej mocy. Liczy się też wielkość pomieszczenia. Ważne jest także to, by sauny na zewnątrz budynków nie przylegały do ich ścian, należy zachować kilkucentymetrowy odstęp, co pozwoli na uniknięcie zbytniego nagrzewania się oraz na swobodny przepływ powietrza.

Zapewnij stałą cyrkulację powietrza w saunie!

W celu odpowiedniej wentylacji pomieszczenia można zastosować otwory sprzyjające cyrkulacji powietrza. Zły przepływ powietrza może prowadzić nie tylko do zagrzybienia sauny, ale nawet do przegrzania i pożaru. Nie jest natomiast wymagana żadna izolacja przeciwwilgociowa, nawet w saunach znajdujących się w domach. Chronione przed wilgocią muszą być jednak przewody elektryczne.

Zadbaj o najmniejsze detale Twojej sauny!

Na koniec, należy brać pod uwagę również detale – klamki, oświetlenie, drzwi. Choć teoretycznie może wydawać się, że są to drobne i mniej istotne elementy całego przedsięwzięcia, niemniej jednak tworzą nieodłączną całość, dlatego należy zadbać o ich odpowiednią jakość i finalne wykonanie. Żarówki muszą zostać osłonięte wodoszczelnymi materiałami, tak, by nie stanowiły zagrożenia. Umieszcza się je na ścianach lub pod ławkami, nigdy nad piecem! Klamki i próg, podobnie jak podłoga, powinny zostać odpowiednio zaimpregnowane. Drzwi do sauny mogą być wykonane z drewna, popularne są także drzwi szklane, z szyb hartowanych.

2024 © Naspa - Wszelkie prawa zastrzeżone
design: grafiQa.pl | cms by Quick.Cms
Back to top